Oje Hakkında Çok Önemli Uyarılar Yapıldı

Oje Hakkında Çok Önemli Uyarılar Yapıldı

Oje, Kozmetik ürünleri içerisinde en çok toksini ojeler içermektedir. Formaldehit , ftalat maddeleri ojelerin içerisinde bulunmaktadır. Bu maddeler renk çözücü olarak bilinmektedir endokrin ve sinir sistemi üzerine, siz anlamadan zarar vererek tahrip etmeye başlar.

SAĞLIK - 2014-03-17 18:58:27 Bu içerik 4549 kez okundu.

Formaldehit nedir ? 
Saf formaldehit, renksiz ve zararlı bir gazdır. Bu gaz işlenir ve böylelikle, birçok tüketim ürünlerinde kullanımı gerçekleştirilir. Formaldehit, proteinler ile suda çözünmeyen bileşikler meydana getirdiğinden zehirlidir.
.
Ftalat ise ; genellikle plastik ürünlerin esnekliğini arttırmak için kullanılan kanserojen maddelerdir. Ojelerde de katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Oje dışında, diğer kozmetik ürünlerinde de ftalat kullanımına rastlanılmaktadır.
.
Yine oje kullanımında aseton ve toluen de zararlı maddeler içerisinde yer almaktadır. Bu maddelerde renklerin sıvı şekilde kalmasını sağlar ancak hızlı bir şekilde buharlaşarak, hava yolu ile fazla miktarda toksin solumamıza neden olur ve solunum yolları sistemlerimize zarar verirler.

Oje sürmek birçok şeyde olduğu gibi ne yazık ki zararlıdır. Ayrıca ojeyi uzun süre tırnaklarda bırakmak, çok daha zararlıdır. Sık sık oje sürmek yerine arada bir tırnakları dinlendirmek ve nefes almalarını sağlamak, oluşabilecek zararların önüne geçebilir. Mümkünse kullanmayın desem... Biliyorum kullanacaksınız maalesef! 
.
Ayrı bir açıdan bakarsak... OJE denilen kozmetik ürünü(!)ne,
..
Uzmanlar özellikle 6 aydan küçük bebekler için ojenin zararlı olabileceğinin altını çiziyor. Oje içeriğindeki maddelerin bebeklere zararlı olabilceği konusunda ısrarcı olan uzmanlar içeriğindeki 3 maddeye dikkat çekiyor.
Oje içeriğinde bulunan 3 zararlı madde
Bu üç madde; "toksik trio" da denen bu üç tehlikeli madde: toluen, formaldehyde ve dibutyl phthalate.

Toluen; boya, plastik, gazolin, uçak ve ayakkabı yapıştırıcılarının imalatında kullanılıyor. Ojeyi sürerken etinize taşırdığınızda madde derideki gözenekler yoluya vücut sistemimize girdiğinde kan-beyin bariyerini geçerek, sinir ileticileri ile etkileşim içine giriyor.
Vertigo, felç, koma, kavrama yetisinde azalma, körlük gibi merkezi sinir sistemi semptomlarının başlamasına sebep oluyor. Ayrıca karaciğer, böbrek ve kas-iskelet sistemini de etkiliyor. Ayrıca hepatit, aşırı kansızlık, kemik oluşumunun önlenmesine de neden oluyor.

Formaldehyde; genellikle koruyucu olarak kullanılmaktadır. Madde deriyle ve tırnakla temas ettiğinde kontakt dermatit, kabartı ve kimyasal yanıklara neden olmakta. Az miktarına bile maruz kalınması halinde göz, deri ve solunum sistemi tahrişleri, fazlasına maruz kalındığı takdirde ise kalp ritmi düzensizliğine, akciğer şişkinliğine ve hatta ölüme yol açabiliyor.

Dibutyl phthalate; kokulara, plastiklere ve çözücülere (solvent) konulan yaygın bir maddedir. AB'de yasaklanmış durumda, ancak ABD'de kullanımı devam etmekte. Üreme ve sinir sistemlerinde zehirlenmeye, endokrin hormonlarının bozulmasına ve akciğerlerde tahrişe neden oluyor.
Son zamanlarda üretilen ojelerin bu üç maddeden arındırılmış olduğu söylense bile emin olmadan almamak, çocukşlarımıza sürmemek doğru olabilir.
Çocuğunuza oje sürmeden önce, gece boyunca parmağını emebilceğini de hesaba katmak gerekiyor..
.....
HAMILE HANIMLAR!!!!
.
Hamilelik durumlarında oje sürmenin zararlarına gelirsek; hamilelik döneminde her konuda çok daha özenli ve dikkatli olunması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle oje ve aseton içerisinde bulunan toksinleri hamile iken solumanın zararları sadece size değil bebeğinize de geçerek, bebeğin sağlığı açısından risk meydana getirmektedir.
.
Oje sürmek güzeldir ama zararlarından elimizden geldiği kadar kaçınarak sağlığımızdan tasarruf etmeliyiz.
.
Kaynak: Ahmet&Elmas Maranki, Beyaz Ölüm Kitabı'ndan Derleme.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER