Ceylan, GSS Hakkında Vatandaşı Bilgilendirdi

Ceylan, GSS Hakkında Vatandaşı Bilgilendirdi

Sosyal Güvenlik Kurumu Elazığ İl Müdürü Esat Ceylan, Genel Sağlık Sigortasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak vatandaşı bilgilendirdi.

DİĞER - 2014-03-08 21:31:55 Bu içerik 2729 kez okundu.

Ceylan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Genel sağlık sigortası sistemi 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle başladı. Genel sağlık sigortası Kısa adı Gss olan sistem herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların ve ailesinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için düzenlenen yeni bir sistemdirgss

Gss'ye başvuru nasıl yapılacak?

GSS’li olmayanlar ve sigortalılık statüsü sona erenler ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler kurumumuz tarafından resen tescil edilecek.  Ancak  bu kişilerin gelir tespitini yaptırmak üzere İkamet ettikleri İl  / İlçe  Sosyal Yardımlaşma vakıflarına  müracaatda bulunmaları  gerekmektedir.

Gelir testi yaptırmak istemeyenler ne yapmalıdır?

Gelir testi yaptırmak istemeyenler, Kuruma verecekleri gelir testi yaptırmak istemediklerine ilişkin yazılı beyan üzerine asgari ücretin iki katı üzerinden prim ödeyerek genel sağlık yardımlarından kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler yararlanabilirler.

Gelir testi yaptıranların daha sonra hangi işlemleri yapması gerekmektedir?

Gelir testi yaptıranların gelir testi sonuçları, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından kurumumuza  elektronik ortamda gönderileceğinden, bu kişilerin tescil işlemi için Kuruma ayrıca başvuruda bulunmaları gerekmemektedir. Gelir testi sonucunda aile içindeki kişi başına düşen aylık ortalama gelire göre bu kişilere, SGK tarafından genel sağlık sigortası statüsünü ve ödemesi gereken prim miktarını gösteren yazılı bildirim yapılacaktır.

Kim ne kadar sigorta primi ödeyecek?

- Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlar için: Devlet ödüyor.

- Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar için: 42,84 TL

- Aylık geliri asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar için: 128,52 TL

- Aylık geliri asgari ücretin iki katından fazla olanlar için: 257,04 TL” dedi. 

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER