Genç Mühendisimiz Alper ÖZMEN ve Arkadaşları Mansiyon Ödülüne Layık Görüldü

Genç Mühendisimiz Alper ÖZMEN ve Arkadaşları Mansiyon Ödülüne Layık Görüldü

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü 3.sınıf öğrencilerinden, Abdulrezzak ERBALCI, Alper ÖZMEN ve Mustafa PALA RÖNESANS HOLDİNG'in düzenlemiş olduğu SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEĞİ TASARLA yarışmasında 125 farklı üniversiteden 954 grup ve 1930 kişinin başvurduğu yarışmada mühendislik alanın da MANSİYON ödülüne layık görüldüler.

BESİNLER - 2016-05-15 13:35:49 Bu içerik 4789 kez okundu.

 

 

 

Sivrice ilçesinin genç mühendis adayı Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü 3.sınıf öğrencisi 1995 doğumlu Alper ÖZMEN ve aynı projedeki arkadaşlarıyla hazırladıkları tasarımla büyük bir başarıya imza atti.

 

Sivrice ilçesinin sevilen kişiliklerinden Çetin ÖZMEN'in oğlu olan Alper ÖZMEN fırsat verildiğinde yapabileceklerini daha 3.sınıfta olmasına rağmen kanıtlayarak ilçenin gururu olmayı başardı.

 

RÖNESANS HOLDİNG SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEĞİ TASARLA ÖĞRENCİ YARIŞMASI

 

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü 3.sınıf öğrencilerinden, Abdulrezzak ERBALCI, Alper ÖZMEN  ve Mustafa PALA RÖNESANS HOLDİNG'in düzenlem olduğu "SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEĞİ TASARLA" yarışmasında 125 farklı üniversiteden 954 grup ve 1930 kişinin başvurduğu yarışmada mühendislik alanın da   MANYON    ödülüne   layık  görüldüler.

 

 

 

 

YARIŞMANIN KONUSU:

 

Farklı disiplinlerin bir araya gelmesiyle belirlenecek olan yapım yöntemleri, sürdürülebilirlik konusuna eğilim ve sağlığı güvenliği konusunda fikir ve ürünlerin doğmasına katkıda bulunacaktır. Bu bağlamda çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik kavramlarının sağlandığı çalışma alanında meydana gelebilecek insani ve maddi kayıpların önüne geçmek için öngörülen tehlike ve risklerin yapım yöntemlerinde yer aldığı ve çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik kavramlarının sağlandığı bir öğrenci fikir çalışmasıdır.


 

.......PROJE........

 

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektrik kullanımı artmıştır. Elektrik kullanımının artmasındaki temel sebep ;yapılan bütün işlerde elektrik kullanan teknolojilere daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüz de elektriğin olmadığı bir ortamda hiç bir işlem yapılamamakta ve hayat durmaktadır.

 

Elektriğin bu kadar önemli olduğu bir dünyada çevreye zarar vermeden ve sürdürülebilir bir enerji üretmeyi hedef olarak almamız gerekmektedir. Bundan dolayı dünya çapında yenilenebilir enerjilere yoğunluk göstermemiz gerekir. Bu alanda özellikle ülkemizde gün, rüzgar ve hidroelektrik santraller gelişmeye devam eden ve kullanımı giderek yaygınlaşan sürdürülebilir enerji kaynaklarıdır.

 

 

Bizde bu ihtiyaçtan yola çıkarak yenilenebilir enerjiyi, en çok enerji kullanılan yerlerden biri olan merkezine uygulamayı mantıklı bulduk. Bu kapsamda öncelikle binanın çatı kısmına uyguladığımız  fotovoltaik levhalar yardımıyla günlük 400kw-saat gibi yaklaşık olarak iş merkezinin günlük elektrik tüketim miktarının neredeyse tamamını güneşten karşılamaktayız. Bunu yaparken akü Şarj regülatörü, 230 VAC+%2 çıkış voltajlı 50hz  frekans  akü, invertör, evirici, güneş paneli(fotovoltaik levhalar),ve  elektrik  kabloları  kullanıldı.

 

 

 

******Sivrice Haber Sitesi olarak Sevgili Alper ÖZMEN'i kutluyor,başarılarının devam etmesini diliyoruz.*******

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER