Şuay Alpay'dan Cezaevi Açıklaması

Şuay Alpay'dan Cezaevi Açıklaması

Elazığ Ak Parti Millet Vekili Şuay Alpay, Sivrice'ye yapılması planlanan açık cezaevi ile ilgili yapılan değerlendirmelere açıklık getirdi.

EKONOMİ - 2014-06-06 21:39:16 Bu içerik 2114 kez okundu.

Tartışmaların bir kısmı iyi niyetlidir

Millet vekili Şuay Alpay yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; Birkaç gündür Elazığ kamuoyunda sivrice ilçemize açık ceza infaz kurumu yapılmasına yönelik projeyle ilgili değerlendirmeler yapılmakta, buna bağlı açıklamalar gündeme gelmektedir.

Kamuoyunun bu meseleye ilgi duyması bizim ve şehrimiz açısında sevindiricidir. Ancak, tartışmaların bir kısmının iyi niyetli olmakla birlikte, bir kısmının da çok eksik bilgi, kanaat ve değerlendirmeler üzerinden yapılması bizleri üzmüştür.Bu projenin yapımının düşünüldüğü Sivrice ilçemizin sakinlerinin, Sivricelilerin ve Sivrice’de esnaflık yapanların görüş ve

kanaatlerinin alınmamış olması, bu projenin Sivrice’nin turizm potansiyeline etkilerinin araştırılmamış olması önemli eksikliktir.Bunun yanında yapımı düşünülen bu projenin Sivrice ilçemize ve şehrimize ekonomik katkıları araştırılmadan değerlendirmeler yapılması da önemli bir eksikliktir.

Önceden Azot Fabrikası olarak kullanılan taşınmazlar Özelleştirme Yüksek Kurulunun 14.10.2009 tarihli ve 2009/57 Sayılı kararıyla bir kısmı Fırat Üniversitesi Sivrice Meslek Yüksek Okuluna, bir kısmı da Açık Ceza İnfaz Kurumu yapılmak üzere Adalet Bakanlığına tahsis edilmiştir.

Adalet Bakanlığına yapılan bu tahsisten sonra 26.10.2009 tarihli olur ile bahse konu yer Açık Ceza İnfaz Kurumuna dönüştürülmüştür. Bu kurumunun genel onarımı için hazırlanan 600.000 TL’lik ödenek İş Yurtları kurumu bütçesinden 21.10.2009 tarihinde Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı adına tahsis edilmiş, ancak harcama yapılmamıştır.

En önemli olan hususlardan biri de Sivrice ilçemizdeki bahse konu şekilde yapımı öngörülen Açık Ceza İnfaz Kurumuna 1. ve 2. Müdür atamaları da gerçekleştirilmiştir.Bunlardan da açıkça anlaşılacağı gibi Sivrice Açık Ceza İnfaz Kurumu yapımı projesi,bizlerin Milletvekilliği döneminin çok öncesinde planlanmış ve izah edilen süreçlerden geçmiştir.

Ancak süreç içerisinde takibi yapılmadığı için bu proje uygulanmamıştır. Bunun üzerine bahse konu yerde özel bir projeyle, yaklaşık 10 Milyon TL maliyetli 250 kişi kapasiteli, 50   

kişiye istihdam sağlayacak yeni bir Açık Ceza İnfaz Kurumu yapılması gündeme gelmiştir.Tarafımızdan bu aşamadan itibaren projenin takibi yapılmış ve buna bağlı olarak açıklama

yapılmıştır.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER