Hazarbaba Dağ Doğa Yürüyüşü Yapıldı

Hazarbaba Dağ Doğa Yürüyüşü Yapıldı

Elazığ’da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Elazığ'ın güneydoğusunda bulunan 2347 m. yükseklikteki Hazar Baba dağına dağ ve doğa yürüyüşü gerçekleştirildi.

TURİZM - 2014-05-03 20:08:38 Bu içerik 2966 kez okundu.

Hazarbaba Dağı, bulunduğu konum itibariyle Hazar Gölü, Keban Baraj Gölünü görebilmesi, seyir tepesi konumunda olması, doğal bitki örtüsü, yaban hayatı, tepelerinde uzun süre kar tutma özeliği ile hem kayak merkezi, hem de Dağ-Doğa yürüyüşleri için ideal bir alan olması ve bu alanı bütün güzelliği ile Elazığ’ ve bütün dünyaya tanıtımını gerçekleştirdiğimiz için bir etkinlik düzenlendi.

Hazarbaba Kayak Merkezi önünde toplanan öğrenciler ve vatandaşlar, yürüyerek Hazarbaba Dağı'nın zirvesine çıktı.Yürüyüş öncesinde konuşma yapan Elazığ İl Turizm ve Kültür Müdürü Tahsin Öztürk;“Gelenek hale getirmiş olduğumuz Hazarbaba Dağ-doğa yürüyüşünün gerçekleşeceği bugün de birlikte olmanın heyecanı içindeyiz. Valiliğimizin öncülüğünde; İlçe kaymakamlığımız, Belediye başkanlığımız ve Üniversitemiz ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Hazarbaba Dağ-doğa yürüyüşünün hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Burada temel bir amacımız var önce ilimizin çok önemli bir turistik değeri olan Hazar gölümüzü, Sivriceilçemizi ve efsanelere konu olan Hazar Baba dağını birlikte tanımaya ve görmeye geliyoruz. 

‘Tanımayan insanlar etrafına insanlar etrafına kendi değerlerini tanıtamaz’ felsefesinden hareketle öncelikle iç turizmi hareketlendirecek, iç turizme kaynaklık edecek doğal değerlerimizi ve potansiyelimizi tanımak amacıyla Hazar Baba dağına yürümüş olacağız.Ben buraya kadar teşrif eden kardeşlerimize, arkadaşlarımıza ve büyüklerimize saygılarımı sunuyorum. Ve yürüyüşün gayet başarılı amacına uygun olarak geçmesini diliyorum. İletişim lisesi öğrencilerimiz, spor lisesi öğrencilerimiz de burada, onlar da güzel fotoğraflarıyla bu doğal güzellikleri belgelendirecekler, taçlandıracaklar” şeklinde konuştu.

Daha sonra sözü alan Sivrice Belediye Başkanı Bekir Irmak; “Bu birlikteliğimizde hep birlikte Hazar dağımıza bir yürüyüşümüz olacak. Bu gün burada Hazar’ımızı, gölümüzütanıtacağız, dağımızı tanıtacağız. Gölümüzün geçmişinden bahsedeceğiz ve halkımıza anlatacağız” dedi.

 

Son olarak Elazığ İl Kültür ve Turizm müdürüne, Sivrice Belediye başkanına, basın mensuplarına ve gelen konuklara teşekkür ederek sözlerine başlayan Sivrice Kaymakamı Sultan Doğru ise yaptığı konuşmasında: “Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz ‘Dağ Doğa’ yürüyüşümüz için bugün Hazar Baba dağında toplanmış bulunmaktayız.Bildiğiniz gibi önümüzdeki günler 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı dolayısıyla gençlik haftası olarak da kutlanacaktır. Biz bu nedenle gençlik haftasında yapacağımız gençlik yürüyüşünü de bizim ‘Dağ Doğa’ yürüyüşümüzle birleştirdik ve bir şenlik havasında kutlamayı tercih ettik. Yine bildiğiniz gibi Sivrice ilçemiz Doğu Anadolu’nun en büyük turizm potansiyeline sahip bir ilçesidir. Hem Hazar Baba dağıyla hem gölüyle bölgenin yaz ve kış turizmine hitap etmektedir. Bizler de turizm haftası vesilesiyle ilçemizin tanıtımını daha geniş kesimlere yayma amacında olduğumuz için bu şenliğe ayrı bir önem veriyoruz. İnşallah önümüzdeki günler de Hazar Şiir Akşamları’nda da bir arada bulunacağız. İçinizden herhangi biri ben bugüne kadar Hazar Baba dağından, Hazar gölünü, Keban Baraj gölünü aynı anda seyretmenin lezzetini henüz tadamadım diyorsa biz onları Sivrice’ye davet ediyoruz” dedi.Doğru, konuşmasının sonunda bu etkinliğin sağlanmasında emeği geçen başta Elazığ Valisine, Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürüne, Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürüne, Sivrice Belediyesine, Fırat Üniversitesine, tüm sivil toplum kuruluşlarına ve katılımcılara teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından dağ yürüyüşü öncesinde yapılması gerekenler anlatılarak uyarılarda bulunularak Hazar Baba Dağ Doğa yürüyüşünün startı verilmiş oldu.

Katılımcılar, herhangi bir duruma karşı sağlık ekipleri, jandarma ve görevli dağcıların eşliğinde Hazarbaba dağına yürüdüler.Dağ yürüyüşü sonrası ise çalınan müziklerle ve çayda çıra halk oyunlarıyla keyifli anlar yaşadılar.

Dağ doğa yürüyüşü büyük bir heyacanla başladı.Katılımcılar toplu olarak Hazarbaba Dağının zirvesine tırmanmak için büyük bir efor sarfettiler.

Dağ doğa yürüyüşünde Hüseyin IRMAK Ankara Lastiği  ve tırmanma kıyafetiyle bizleri eski yıllarımıza götürdü .

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER