Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
Sivrice Meslek Yüksek Okulu Neden İlçede Değil..!
Nurettin BÜYÜKBAŞ

Sivrice Meslek Yüksek Okulu Neden İlçede Değil..!

Bu içerik 467 kez okundu.

Yıllardır Sivrice’nin sorunlarını, güzelliklerini, yaşayan insanının umutlarını çeşitli gazetelerde ve internet sayfalarında dile getirmeye çalışıyorum. Bu ne birilerinin zorlamasıyla ne de telkinleriyle oluyor. Bu yazılar ancak içimdeki Sivrice sevdasıyla ifade edilebilir. Bu sevda olmasa hangi kelimelerle ve nasıl ifade edilebilir Sivrice tek başına.

Geriye dönüp baktığımda bu ilçenin yığınla sorununu, birçok güzelliğini ve sıcak, sevecen ve saf insanın umutlarını harekete geçirecek birçok konuyu dile getirdiğimi fark ettim. Bazen yüzlerce Sivrice’linin ekmek kapısı haline gelen Azot Fabrikasının kapanışını, bazen yüzlerce öğrencisi olmasına rağmen hiçbir gerekçe gösterilmeden Fırat Üniversitesi yerleşkesine alınan Sivrice Meslek Yüksek Okulunu, bazen insanının zor da olsa çalışmak zorunda olduğu, tozunu dumanını iliklerine kadar çektiği Hazar Tuğla Fabrikasının kapanarak sökülüşünü ve bazen de Sivrice’linin sebepsiz ilçeyi terk edişini yazmışım. Ama en çok da güzelliklerini; Hazar Gölünü, Hazar Baba Dağını, Hazar Baba Kayak Merkezi’ni, Batık Şehrini, Dört mevsim Turizmini, Hazar Şiir Akşamlarını anlatıp durmuşum. Günümüze gelindiğinde Sivrice’nin güzelliğiyle orada sessiz sedasız durduğunu, sorunlar noktasında değişen bir şeyin olmadığını hatta sorunların artarak devam ettiğini görmek insana acı veriyor. Sorunlar duruyor diye yazmayacak değiliz. Yaşadığım sürece Sivrice’yi anlatmaya devam edeceğim kesin ama kesin olan bir şey daha var: birgün mutlaka bazı şeyler değişecektir. Belki bugün belki yarın. Ama mutlaka değişen bir şeyler olacaktır. Yeter ki biz umudumuzu kaybetmeyelim.

 

Sivrice Meslek Yüksekokulu


Fırat Üniversitesi Sivrice Meslek Yüksekokulu 1995–1996 Eğitim-Öğretim Yılında Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Programı ile hizmete başlamıştır. 1996–1997 Öğretim Yılında Arıcılık, Turizm ve Otelcilik ile Harita ve Kadastro Programlarını açarak alanını genişletmiştir. 2001–2002 Öğretim Yılında Süt Hayvancılığı Programı, 2007–2008 Öğretim Yılında da At Antrenörlüğü ile Atçılık İşletmeciliği programlarının açılmasıyla program sayısı 7’ye ulaşmıştır. Ancak; 2008-2009 Öğretim Yılında YÖK tarafından bazı Programların adları değiştirilerek ve birleştirilerek Atçılık ve Antrenörlüğü Programı, Arıcılık Programı, Harita ve Kadastro Programı ve Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı olmak üzere şu anda Yüksekokul 4 program ile işlevini yürütmektedir.Yüksekokulun şu anda akademik kadrosunda; 3 profesör, 3 Doçent ve 9 Öğretim Görevlisi görev yapmaktadır. Ayrıca, 9 idari personeli ve yaklaşık 400 öğrencisi bulunmaktadır.


Yüksekokullarının asıl amacının üniversite kapılarında yığınları önlemenin dışında gerçek anlamda sanayinin ihtiyacı olan ara kademe teknik elemanlarının öğretimini gerçekleştirmek olmasına rağmen bence en önemli amacı bir yöreye eğitsel, kültürel ve ekonomik olarak katkı sağlamasıdır. Zaten günümüzde özellikle yüksekokulların ilçelerde kurulma amaçları da bu nedenledir. Bunun da ötesi biraz da siyasidir.

 

Sivrice Meslek Yüksek Okulu da 1995’ten 2005 yılına kadar olan 10 yıl boyunca ilçeye sayısız fayda sağlamıştır. Birçok genci bu okul sayesinde üniversiteli olmuştur. Esnafı kalkınmış, toplu taşıma araç sahiplerinin yüzü gülmüştür. Bu sayede birçok insan hem evine ekmek götürmüş hem de aile ekonomisine katkı sağlamıştır. Yüksekokul ile birlikte ilçede ekonomik ve sosyal anlamda hareketlilik ve canlanma olmuştur.
 

Bütün bunlara rağmen okul, ilçemizde 2004 yılında meydana gelen deprem bahane edilerek 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında Elazığ Fırat Üniversitesi yerleşkesine alındı. O gün bugündür yapılan bütün girişimlere, yazdığımız birçok yazıya ve düzenlediğimiz imza kampanyalarına rağmen Yüksekokul bir türlü ilçeye geri getirilemedi. Bunu yıllarca dile getirdiğim bir sebebe bağlıyorum; okulda görev yapan öğretim görevlileri ve yöneticileri ilçeye gitmek istemiyor. Hepsi il merkezinde oturuyor ve günübirlik Sivrice’ye geliş-gidiş yapmak istemiyorlar. Konu ile ilgili Okulun resmi Web sitesinde aynen şu açıklama bulunmaktadır: “Sivrice İlçesinde bulunan Yüksekokulumuza ait binalar, 11 Ağustos 2004 tarihinde meydana gelen deprem neticesinde kullanılamaz hale gelmiştir ve hali hazırda atıl durumdadırlar. Bu nedenle faaliyetlerimiz, Elazığ Merkez Rektörlük Kampüsü’nde bulunan Veteriner Fakültesi’ne ait binanın son blokunda devam etmektedir” 


Şimdiki Rektör Prof. Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ'dan önceki Üniversite yönetimi her platformda yüksekokulun yer sorunu nedeniyle Elazığ’da faaliyetini sürdürdüğünü söylemekteydi. Birkaç ay önce Sayın DEMİRDAĞ ile yaptığımı özel görüşmede Sivrice Meslek Yüksekokulu konusu açıldığında; "Kendisinin her türlü fedakârlığı yapmaya hazır olduğunu, hatta ilçe yöneticilerine yer verildiği an yarın okulu taşıyabileceklerini, ama yerel aktörlerin buna kayıtsız kaldıklarından bir şey yapamadıklarını" belirtmişti. 


Öncelikle ilçe yöneticilerinin bu bahaneye dur demesi gerekmektedir. Deprem bir Türkiye gerçeğidir. Türkiye’nin birçok ilinde depremler olmaktadır. Deprem nedeniyle birçok bina yıkıldı ve binlerce insanımızı kaybettik. Ama hiçbir şehirde deprem oldu diye okullar başka şehirlere taşınmadı. İnsanlar şehirlerini terk etmediler. Aksine yaralarını sardılar. Sağlam ve modern binalar inşa ettiler. Deyim yerindeyse eskisinden daha iyi konuma geldiler. Hal böyle iken küçük bir depremi bahane göstererek, bir üniversiteyi alıp başka yere taşımak hangi akılla izah edilir bilemiyorum. Üç-beş öğretim görevlisi rahat edecek diye binlerce insanın kaderiyle oynamak doğru bir davranış değil. 2018 yılını da yarıladık. Yaklaşık 13 yıldır okulumuz ilçeye gelecek deniliyor. Ama yer yıl hayal kırıklığına uğruyoruz. Umudumuz yüksekokulun tekrar ilçeye kazandırılmasıdır. Bu konuda asıl iş ilçe yöneticilerine düşmektedir. Yüksekokulun Sivrice’ye kazandırılması için gerekli altyapıyı hazırlayıp Üniversite yönetimine sunmalıdırlar. Sunmalılar ki başka bahaneleri kalmasın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X