Reklamı Geç
Advert
escort denizli samsun oto kiralama
Advert
Advert
Advert

`Hazar`dan Fırat`a Sivrice`Kitabının Tanıtımını Yapıldı

Sivriceliler Derneği tarafından hazırlanan ve yazarlığını,araştırmacı yazar Hadi Önal'ın yaptığı "Hazar'dan Fırat'a Sivrice" adlı kitabın tanıtımı yapıldı

`Hazar`dan Fırat`a Sivrice`Kitabının Tanıtımını Yapıldı
`Hazar`dan Fırat`a Sivrice`Kitabının Tanıtımını Yapıldı Muhammed Kerem SAYDAM
Bu içerik 2681 kez okundu.
Advert

"Hazar'dan Fırat'a Sivrice" adlı kitabın tanıtımı Eczacılar Odası Konferans Salonu'nda yapıldı.  

Tanıtım  toplantısına Elazığ Vali Yardımcısı  Tarık Bahadır, Sivrice  Kaymakamı Sultan Doğru, Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Cemil Erdem, Sivriceliler Derneği Yönetim Kurulu  Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Yılmaz,  Sivriceliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof Dr.  Mehmet Akbulut,  Sivriceliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Özbay,   Sivriceliler Derneği Genel Sekreteri Mehtap Özer,Sivriceliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Bozkurt,   Prof Dr.Erhan Yılmaz, Prof.Dr.Selçuk Bulut, Prof.Dr.Serpil  Bulut, Sivriceliler Derneği Üyeleri ile  Kitabın basımının  bütün masraflarını karşılayan  Avukat Ezel Demirkol ve çok  sayıda davetli katıldı.  

Sivriceliler Derneği Başkanı Ali Koç: "İki yılı aşkın bir süre,  Hazar Baba'sı, Hazar Gölü, Karakaya Baraj Sahili ve elli  köyü ile birlikte ilçe merkezini de kapsayan bir gezi,araştırma ve incelemenin ürünü olan belgesel nitelikteki  bu eseri, güzel Sivrice'mize, Elazığ'ımıza ve kültür  hayatımıza kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.Amacımız, Beldemizin sahip olduğu güzelliklere ve  değerlere rağmen hak ettiği ilgiyi göremediği ve gereken  hizmeti alamadığı noktasından hareketle, mayası bu topraklarda yoğrulmuş insanlar olarak, Sivrice'nin  sorunlarına sahip çıkmak ve bunları kamuoyunun  gündemine taşımak, çözüm yolunda emek sarf etmektir.Şunu önemle belirtmeliyiz ki Sivrice, sadece Sivriceli'nin  değil, Elazığlı'nın değil, bölgenin, hatta Türkiye'nin ortak  bir değeridir. Bu bakımdan Sivricelilerin, Sivrice'yi hak ettiği yere taşıması tek başına mümkün değildir. –Siyasi  sorumluların, resmi ve özet kuruluşların, sivil toplum  örgütlerinin, kısacası Elazığ'ı ve Türkiye'yi yönetenlerin el ve gönül birliği ile sahip çıkmaları Sivrice'nin ayağa  kaldırılmasında önem arz etmektedir. "dedi.

 “ Sivriceli olan Hazar'dan Fırat'a Sivrice kitabının  yazarı Hadi Önal yaptığı konuşmada şunları söyledi:  “Doğu Anadolu'yu Güney Doğu Anadolu'ya bağlayan kara  ve demiryollarının birbirlerine paralel uzandığı yol  güzergâhında mücevher güzelliği ile gözleri kamaştırıp,  gönüllere akan Sivrice ilçesini, her biri ayrı bir inci olan  köylerini, hakka ve hakikate sevdalı insanlarını anlatan bir  kitap yazmak, bu toprakların bir ferdi olarak hep  hayalimdi. Sivriceliler Derneği bu hayalimin gerçekleşmesine imkân tanıdı ve bugün burada bu hayalin  meyvesini sizlere ikram etmenin mutluluğunu yaşıyorum.  Bana bu onuru, gururu ve mutluluğu yaşatan mensubu  olmakla gurur duyduğum bu güzide kuruluşa Sivriceliler  Derneğine ne kadar teşekkür etsem azdır. Hazar'dan  Fırat'a Sivrice kitabı; uzun, yorucu ancak bir o kadar da  zevkli bir çalışmanın sonunda hazırlandı. 2011 yılının  yazında yola çıkmıştık Sivriceliler Derneği Başkanı kadim  dost Ali Koç Beyle. Yanımızda iletişim lisemizden iki de  gencimiz vardı. Ersin Memiş ile Fırat Üzmez. Sivrice  ilçesine bağlı elli köyü mezralarına varıncaya kadar adım adım dolaştık. Gittiğimiz her köyde sıcak bir ilgi ile  karşılandık. Sonra aylar, yıllar… Biliyorsunuz, toplumları  zinde tutan, hayatı anlamlı ve yaşanılır kılan yüzyılların imbiğinden süzülerek olgunlaşan kültür değerlerimizdir.  Gelin görün ki özel hayatımızda olsun sosyal, toplumsal,  ekonomik ve kültür hayatımızda olsun sürekli ve yüksek  dereceli depremler yaşıyor; ardından gelen tusunamiler  değerlerimizi boğarak yutuyor. Keşke diyorum bu kitabı  yirmi yıl, otuz yıl, kırk yıl önce yazabilseydik. O zaman  köylerimiz daha canlı, daha hareketli, daha bereketliydi.  İnsanlarımız o büyük göçü yaşamamışlardı. Bu kitap,  öylesi bir zamanda yazılsaydı eminim gençlerimiz,  sevginin, saygının, yardımlaşmanın, birliğin, o muhteşem  yüzünü daha yakından tanıyacak, millet olarak  varlığımızın ve geleceğimizin olmazsa olmazı olan kültür değerlerimize sahip çıkmak; onları yaşamak ve  yaşatmanın önemini temelden kavrayarak hayat yolunda  daha emin adımlarla yürüyeceklerdi. Peki, kültür değerlerimizi günümüz dünyasına taşıma noktasında geç  mi kaldık? Dün bire bir yaşadığımız bizi biz yapan kültür  değerlerimizi nasıl taşıyacağız gelecek kuşaklara? Tek  cevabı var, bu sorunun; yazmak ... Kalıcı olana yönelmek ... Benim acizane bir isteğim var, siz kültür ve gönül  dostlarından; ne olursunuz yaşadıklarınız hafızalarınızda tazeliğini korurken yazın, ertelemeyin, ötelemeyin. Yazmak  için illa da yazar olmak şartı yok! Bugün kaleme  “Hazar Baba Dağı, Hazar Gölü eşsiz güzelliklere sahip”  

Sivrice Kaymakam'ı Sultan Doğru ise yaptığı konuşmada:  “ İnsanların yerleştikleri, uygarlıkların filizlendiği kentlerin  kitapları vardır. Kentler canlıdır. Kuruluşu ile birikimleri ile  insan topluluklarının sığındıkları adrestir. Kentler gönül  evlerimizdir. Kitaplar ise uygarlığın günümüze uzanan yolculuğunda zamanın kaydedicisidir. Kitaplar insanların  en temel hazinesidir. Bu neden ile kentlerin kitabı çok  önemlidir. Bir kentin kitabı ile bıraktığı iz, insanların eserleri ile bıraktığı iz kadar kalıcıdır. Bu gerçeklerden hareket ile Hazar Baba Dağı, Hazar Gölü ve benzeri eşsiz güzelliklere sahip olan şehrimizin doğasını, kültürünü ve geleneklerini gelecek nesillere aktarma sorumluluğu bu değerli eserin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu kitabımızın ilçemizin tanıtımı adına büyük bir boşluğu dolduracağını düşünüyorum. Kitapta emeği geçen herkese  başta başkan Ali Bey'e Sivricemizin yetiştirmiş olduğu  yazar Hadi Bey'e çok teşekkür ediyorum.” dedi. Konuşmaların ardından plaket takdim töreni düzenlendi. Kitabın bütün masralarını karşılayan ve kendisi de Sivrice'li olan Avukat Ezel Demirkol plaket takdim töreninde bütün herkese teşekkür ediyorum” dedi.

sivrice kitap sivriceliler derneği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KEKİK NEDİR?
KEKİK NEDİR?
Migren tedavi edilebilir bir hastalık
Migren tedavi edilebilir bir hastalık