Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKAN YARDIMCISI DR. NİHAT BÜYÜKBAŞ İÇİN VEDA TÖRENİ

Dr. Nihat BÜYÜKBAŞ’ın veda töreni, 1 Ağustos Perşembe günü Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Konferans Salonunda düzenlendi. Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof.Dr. Mehmet Ali BEYHAN, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof.Dr. Refik TURAN, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray KIRPIK, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof.Dr. Gürer GÜLSEVİN, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı ve Yüksek Kurum Başkan Yardımcısı Dr. Zeki ERASLAN, Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Dr. Adem UZUN ve Kurum personeli de hazır bulundu.

ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKAN YARDIMCISI DR. NİHAT BÜYÜKBAŞ İÇİN VEDA TÖRENİ
ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKAN YARDIMCISI DR. NİHAT BÜYÜKBAŞ İÇİN VEDA TÖRENİ Muhammed Kerem SAYDAM
Bu içerik 20683 kez okundu.
Advert

Tören, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof.Dr. Mehmet Ali BEYHAN’ın açış konuşmasıyla başladı. Beyhan, “Uzun idarî tecrübesini de burada da özveriyle gösterdi. Sıkıntılı anlarımız oldu ve bunları elbette beraber aştık. Bugün kendisinden gayet memnun bir şekilde fiziken vedalaşıyoruz. Eminim ki gideceği yerde önemli meselelere temas edecektir. Azerbaycan’da önemli işlere imza atacağına eminim” dedi. Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan Nihat BÜYÜKBAŞ’a  teşekkür ederek ve yeni görev yerinde başarılar dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra kürsüye gelen Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray KIRPIK sözlerinde şu ifadelere yer verdi: “Eğitimin, Balkanlardan Orta Asya’ya uzanan güzergâhında Azerbaycan’da yeni görevine başlamasının çok isabetli olduğunu söyleyebilirim. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum” dedi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı ve Yüksek Kurum Başkan Yardımcısı Dr. Zeki Eraslan, “Kurumumuz adına kurumlarımızın mevzuatına hâkim isimleri hariciyeye idareci olarak yollamış olmak iş birliklerimizi kolaylaştıracaktır. Kendisinin kurumumuzdan ayrılışı bizim için kayıp olsa da Azerbaycan için kazanç olduğunu ifade edebilirim. Bundan sonrası için kendisine başarılar diliyorum” dedi.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN “1984’ten beri maalesef bu ülkenin yaşadığı PKK terörü var. Saldırıları sadece silahla yapmıyor. Zihinlere de saldırıyor. Bu sebeple bazı vilayetlerimizi hastalıklı bir hâle getirdi bazıları ise kimliğini savunmayı tercih etti. İşte Elazığ kimliğini savunan şehirlerdendir. Elazığlılar Elazığlı olduklarını ifade etmekten her zaman büyük bir övünç duyarlar. Nihat Bey de bu ilimizin güzel bir temsilcisidir. Kendisine başarılar diliyorum. Yolu, bahtı açık olsun” dedi.

Türk Dil Kurumu Başkanı  Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN ise konuşmasında; “Bize en yakın olan dost ve kardeş ülke Azerbaycan’a gitmesi önemlidir. Kendisine hizmetlerinin artması için dua ediyoruz. Anlıyorum ki dış işlerine çok sayıda çalışanımızı gönderiyoruz. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Törende kürsüye son çıkan isim Dr. Nihat Büyükbaş oldu. Nihat Büyükbaş konuşmasına başlarken meslek hayatının ilk günlerinde ve Azerbaycan Halkına olan merakının nasıl ortaya çıktığından bahsetti; “1981 yılında ilk öğretmenlik kuramı çekerken bu kadar uzun yıllar geçeceğini ummazdım. Yurdun çeşitli yerlerinde görev aldım ama ilk öğretmenliğimi Iğdır’da Azerbaycan Türklerinin olduğu bir köyde yaptım. 4 yıla yakın süren bu görevimde Azerbaycan ve Türk dünyasına olan merakım başladı”.  Konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi; “Bu kurumlarda 7 yılda kazandığım birikimim geçmişteki iş kazanımlarımdan belki de daha fazladır diyebilirim. Farklı bakış açısı kazanmak açısından kurum çalışmalarından ve özellikle Mehmet Ali Hocamdan çok şey öğrendim. Mehmet Ali Hocamın eleştirel bakış açısı, arka planı görme gayreti ve bizlere usanmadan anlatmasından dolayı kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Bürokraside işe duyguları ve ideolojiyi karıştırmayıp iş odaklı olmak gerektiğine her zaman inandım ve en başından bunu yapmaya çalıştım. Kurum başkanlarımıza ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim”.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KEKİK NEDİR?
KEKİK NEDİR?
Migren tedavi edilebilir bir hastalık
Migren tedavi edilebilir bir hastalık